bamdadi
27 دی 1401 - 19:59

کمیته اضطرار آلودگی هوای اصفهان تشکیل نشد/ مدارس چهارشنبه باز است

اصفهان- مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: جلسه کمیته اضطرار آلودگی هوای اصفهان تشکیل نشد و فردا چهارشنبه ۲۸ دی، مدارس و دانشگاه‌ها باز است.

منصور شیشه فروش در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه کمیته اضطرار آلودگی هوا طبق اخطاریه‌ها و اعلام هواشناسی و مرکز بهداشت تشکیل جلسه می‌دهد، اظهار داشت: امروز سه‌شنبه نیز درخواستی از سوی مرکز بهداشت استان مبنی بر تشکیل جلسه کمیته اضطرار وصول نشد ضمن اینکه اداره هواشناسی نیز اعلام کرده سامانه بارشی تا فردا در استان فعال خواهد بود.‌

وی با اشاره به آماده‌باش تیم‌های امدادی و مدیریت بحران در پی فعالیت سامانه سرد بارشی، خاطرنشان کرد: بارش ها از اواسط امروز در جنوب استان آغاز شده و هم اینک در دهاقان، سمیرم، شهرضا و لنجان برف می بارد.

مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان با بیان اینکه ۲۷۰ تیم امدادی شامل گروه‌های هلال احمر، فوریت‌های پزشکی، امداد جاده ای، راهداری و شرکت‌های آب و گاز در استان آماده باش شدند، گفت: هموطنان برای تردد بویژه در محورهای جنوبی استان مانند سمیرم و شهرضا زنجیر چرخ بهمراه داشته باشند زیرا بعلت سرما، سطح جاده‌ها یخ زده و لغزنده است.

به گزارش مهر، شاخص کیفی هوای کلانشهر اصفهان با میانگین ۱۶۱ برای سومین روز پیاپی در وضعیت ناسالم برای عموم شهروندان ثبت شد.

پیش از این سرپرست مرکز پیش بینی و مخاطرات جوی اداره کل هواشناسی استان اصفهان به خبرنگار مهر گفته بود که علت بالارفتن شاخص کیفی هوای این کلانشهر با وجود فعالیت سامانه‌های بارشی در استان، پدیده "مهِ دود" است.

اسماگ Smog یا مِه دود مخلوطی از دود و مه است و تشکیل آن بدین ترتیب است که متراکم شدن بخار آب در هوا مه تولید می‌کند اگر این مه در محیطی آلوده تشکیل شود، مه دود به وجود می آید.

واکنش بین اکسیدهای ازت و هیدروکربن‌های آلی در مقابل خورشید زمینه‌ساز این پدیده است. مهمترین عامل در تشکیل اسماگ نحوه پراکنش مواد آلاینده در هواست که خود تابعی از فاکتورهایی چون جهت و شدت باد، وضعیت حرارتی در مجاورت زمین، ارتفاع منبع خروجی مواد آلوده کننده و وضعیت توپوگرافی است.

به طور کلی دو نوع مه دود شناخته شده، مه دود اسیدی و مه دود اکسیدکننده وجود دارد. عوامل فعال کننده مه دود اکسید کننده پراکسی استیل نیترات (pan) و ازن (03) است. پراکسی استیل نیترات مایع بی رنگی است که در اثر واکنش‌های فتو شیمیایی آزاد شده و خاصیت تحریک کنندگی زایدی برای چشم‌ها دارد اما عامل فعال کننده مه دود اسیدی ترکیبات گوگردی است.

دی‌اکسید گوگرد SO2 موجود در هوا تحت تاثیر اکسیژن و بخار آب به اسید سولفوریک تبدیل شده که فاکتور موثر در ایجاد مه‌دود اسیدی است.

از آثار این نوع آلودگی می‌توان به سختی تنفس، سیانوز، سرفه، ترشح زیاد بینی، گلودرد، تب و ضعف و استفراغ اشاره کرد.

منبع: مهر
شناسه خبر: 983337